Dzień Dziecka w Panoramie

17.05.2016

Dzień Dziecka w Panoramie zapowiada się wyjątkowo!

28 i 29 maja czeka Was niesamowite spotkanie w Eugeniuszem i odkrywanie tajników nauki.

Zapraszamy dużych i małych, by w tych dniach odwiedzić Panoramę. Niesamowita, wirtualna rzeczywistość i MAGIC MIRROR to tylko niektóre z atrakcji. Przygotujcie się na pokazy i eksperymenty naukowe.

13240119_1122355721121049_5064026750573082643_n (1)

A oto, co Was czeka:

  • Maszyna Van der Graffa, która poprzez gromadzenie ładunków w specjalnej kuli, sprawi, że włosy osoby jej dotykającej staną dęba! To nie tylko demonstracja niezwykłego zjawiska fizycznego, ale również dużo śmiechu i dobrej zabawy.

DSC_5626

  • Labirynt elektryczny – to ćwiczenie refleksu i cierpliwości. Jak przejść labirynt, by nie dotknąć prętów? Uważaj, każda Twoja pomyłka sprawi, że zaświeci się czerwone światło i usłyszysz dźwięk!

DSC_5608

  • Dotknij kuli plazmowej, a zobaczysz, jak płynie światło wprost do Twojego palca! Kule plazmowe pokazują wyładowania elektryczne w rozrzedzonych gazach i istnienie pola elektrycznego wokół jego źródeł. Zabawa kulami plazmowymi to przede wszystkim niezwykłe efekty świetlne, które zaciekawią każdego uczestnika.
  • Zobacz dźwięk. Czy można zobaczyć dźwięk? Włącz przycisk i zobacz, co dzieje się z piasek umieszczonym wewnątrz eksponatu. W środku membrany stworzy się fala akustyczna, która drgając wprawia w ruch drobinki piasku. Układają się one w różne wzory w zależności od tonacji dźwięków.
  • Wielka dmuchawa – czy piłka może lewitować? W którym momencie i dlaczego spada na ziemię? Sprawdź to sam, obracając dmuchawą w różne strony!
  • Kołyska Newtona – odchyl jedną z kul i puść. Następnie zaobserwuj sytuację, jeżeli odchylone i puszczone zostaną dwie kule. Co się stanie? Kiedy jedna z kul zostanie odchylona i puszczona, jej uderzenie spowoduje, że po przeciwnej stronie odskoczy tylko jedna kula. Taka sama sytuacja powstanie jeżeli zostaną puszczone dwie kule i w efekcie z drugiego końca odskoczą również dwie kule. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie znajdziesz na urządzeniu!

DSC_5594

  • Lejek z piaskiem. Chcesz zobaczyć, jak wygląda ruch wahadłowy? Nasyp piasku do lejka i wpraw do w ruch. Lejek z piaskiem zawieszony na dwóch sznurkach waha się w jednej płaszczyźnie nad płytą. Ruch wahań lejka sprawi, że struga piasku wykreśli sinusoidę.
  • Cztery skrzynie zmysłów. Wystaw na próbę działanie swoich zmysłów! Przekonasz się, że gdy nie możesz czegoś zobaczyć, Twoje zmysły muszą być bardziej czujne. W skrzyni dźwięku będziesz musiał odgadnąć, co to za zwierzę, w skrzyni zmysłu węchu zmierzysz się z różnymi zapachami, w skrzyni dotyku tylko za pomocą dłoni będziesz musiał rozpoznać ukryte w środku przedmioty, natomiast w skrzyni zmysłu wzroku będziesz musiał mocno wyostrzać wzrok, by z makrofotografii odgadnąć, co to za zwierzę.
  • Rower elektrownia. Czy wiesz, że drzemie w Tobie wielka energia? Wsiądź na rower i siłą własnych mięśni uruchom żarówki: od najmniej do najbardziej energooszczędnej! Zobacz, ile siły potrzeba, by uruchomić żarówkę żarówką, a ile by pełnym światłem zaświeciła żarówka ledowa!

DSC_5691

  • Tama wodna. Czy wiesz, jakie zwierzę buduje tamy w rzece? Czy tamy wodne są pożyteczne dla środowiska? Zamień się w eko-architekta i zbuduj własną wodną zaporę! Woda popłynie tylko tam, gdzie wyznaczysz jej tor. To hit na naszych eventach!
  • Wir wodny. Zakręć korbką, wpraw wodę w ruch i wytwórz ogromny wir wodny. Zobacz, co dzieje się z kuleczką, zanurzoną w wodzie. Odkryj siły Coriolisa! Efekt ten jest wykorzystywany w meteorologii, a także w… wieży Eiffla!
  • Wielka gra zręcznościowa. Zobacz, że szybko nie zawsze oznacza dobrze. Tu ćwiczymy Twój refleks i cierpliwość. Chwyć oburącz za sznurki i postaraj się doprowadzić kulkę na samą górę, tak by po drodze nie wpadła do żadnego otworu. Prawda, że nie jest to takie proste?
  • Pisanie lustrzane. Bądź jak Leonardo da Vinci i zmierz się z prawdziwym wyzwaniem! Naucz się pisania lustrzanego – to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przekonasz się, że to wcale nie takie proste!
  • Wyścigi kulek. Ustaw trzy kulki w swoich torach, różniących się kształtem. Teraz opuść dźwignię i zaobserwuj, która kulka spadła najszybciej? Paradoksalnie wyścig wygra kulka tocząca się po najdłuższym torze. Zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona kulka uzyskuje stałe przyspieszenie i jej prędkość wzrasta, a ta która wygrywa na początku swego toru szybko zwiększa swoją prędkość, co decyduje o tym, że wygrywa wyścig! Dzieci jednak nie przejmują się prawami fizyki – dla nich najważniejsza jest tu zabawa i odgadywanie, która kulka szybciej dotrze do mety!
  • Głuchy telefon. Czy wiesz, jak powstał pierwszy telefon? Jak rozchodzi się dźwięk? Przekaż sekretne wiadomości i zobacz, że można się komunikować bez prądu!
  • Wielki kalejdoskop. Włóż głowę do środka urządzenia i zobacz obraz, który powstanie w wyniku wielokrotnych odbić światła. Zaobserwuj, jak zmienia się obraz, wraz ze zmianą miejsca, w którym stoisz.
  • Koło optyczne „Krater”. Przyjrzyj się obrazkowi na tarczy. Powoli zacznij obracać tarczą. Co widzisz? Powtarzaj doświadczenie, zmieniając prędkość wirowania, w obu kierunkach. Jeśli nie widzisz obrazu trójwymiarowego, wpatruj się trochę dłużej w środek tarczy.

DSC_5757

  • Mam tylko głowę – Wejdź do środka urządzenia (od tyłu) i wystaw głowę, a reszta osób niech stanie parę kroków przed urządzeniem. Ta iluzjonistyczna konstrukcja sprawi, że wszyscy ulegną wielkiemu złudzeniu optycznemu! Gdzie podział się Twój tułów? Teraz zamieńcie się rolami. Zróbcie sobie zdjęcia!
  • Lustrzane zwierciadła – Stań między zwierciadłami i obserwuj wielokrotność swoich odbić. Poszukaj takiego położenia, w którym otrzymasz największą ich ilość. Zobacz, co się stanie jeżeli przed lustrami stoją dwie osoby.
  • Kogo widzisz. To moja czy twoja część ciała? Jedna osoba staje z jednej strony urządzenia, a druga osoba stoi naprzeciwko. Złudzenie optyczne polega na tym, że widzimy część siebie oraz część tej drugiej osoby – ulegamy tu złudzeniu optycznemu.

DSC_5588